چرا زنان دچار ریزش مو می شوند؟ درمان قطعی ریزش مو چیست؟

این نوع از ریزش مو بیشتر به ژن وابسته است

بعضی از داروهای ضد بارداری و داروهای جایگزین هورمونی که باعث کاهش سطح هورمون می شوند باعث می شوند که دچار ریزش مو بشوید و مشکل را تشدید می کنند. در صورتی که هم زمان یک احتمال ژنتیکی برای حساسیت فولیکول وجود دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

چرا زنان دچار ریزش مو می شوند؟ درمان قطعی ریزش مو چیست؟

چرا زنان دچار ریزش مو می شوند؟ درمان قطعی ریزش مو چیست؟

ریزش مو برای یک زن بیشتر از مردان ناراحت کننده و کاملاً نگران کننده است.  حدود 40 درصد از زنان در ایالات متحده دچار ریزش مو می شوند.

به منظور درمان و یا حتی جلوگیری از ریزش مو ، ضروری است بدانیم که چرا موها می ریزند؟

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

علت ریزش مو چیست؟

ریزش مو یک شبه اتفاق نمی افتد. همیشه محرک هایی وجود دارد که منجر ریزش موها می شود.

علل متعدد ریزش مو عبارتند از :

  • علل هورمونی ،
  • انواع خاصی از مدل های مو، که می تواند باعث شود دچار ریزش مو در طول زمان شوید ،
  • بیماری های سیستمیک مانند مشکلات غده تیروئید و لوپوس ،
  • استرس شدید ذهنی یا جسمی (زایمان ، جراحی و بیماری) ،
  • برخی داروها ،
  • کمبود های تغذیه ای.

 

آلوپسی چیست؟ دچار

آلوپسی چیست؟

آلوپسی  یک اصطلاح پزشکی برای ریزش مو است و مانند بسیاری از شرایط هیچ کدام از انواع آلوپسی شبیه به هم نیستند.  انواع مختلفی از آلوپسی وجود دارد که با ریزش مو و یا از دست رفتن کامل موها مشخص می شوند.

دو مورد بیشتر شایع آلوپسی عبارتند از:

  • آلوپسی آندروژنیک (طاسی الگوی زنانه ) ،
  • تلوژن افوولیوم ( ریزش بیش از حد روزانه موها ).

آلوپسی آندروژنتیک کاهش آهسته و پیشرونده در حجم مو است و زمانی اتفاق می افتد که شما یک موقعیت ژنتیکی دارید که باعث می شود فولیکول های موهای شما نسبت به سطح طبیعی آندروژن ها (هورمون های مردانه) حساس باشند.

به عبارت دیگر، فولیکول های مو به تدریج کوچک می شوند و موهایی تولید می کنند که با هر چرخه ی رشد مو کوتاه تر و نازک تر می شوند.  اگرچه این نوع از ریزش مو بیشتر به ژن وابسته است ، اما عوامل دیگر نیز می توانند بر آن تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال ، بعضی از داروهای ضد بارداری و داروهای جایگزین هورمونی که باعث کاهش سطح هورمون می شوند و مشکل را تشدید می کنند.  در صورتی که هم زمان یک احتمال ژنتیکی برای حساسیت فولیکول وجود دارد.

از سوی دیگر تلوژن افوولیوم Telogen effluvium  با ریزش بیش از حد موها در طول روز همراه است.  زمانی که خانم ها موها راشامپو می کنند یا برس می کشند و یا موهای خود را حالت می دهند متوجه این موضوع می شوند.

این نوع ریزش مو پس از یک اتفاق ناخوشایند می تواند 8 تا 12 هفته طول بکشد.   این نوع آلوپسی واکنشی است که توسط یک اختلال درونی ایجاد می شود. زیرا موها بافت غیر ضروری هستند و نسبت به نوسانات سلامت کلی بدن بسیار حساس هستند.

 

کمبود ویتامین دچار

کمبود ویتامین

کمبود برخی از ویتامین ها مانند ویتامین  D، آهن و فریتین (مانند آهن ذخیره شده) و سایر عوامل مانند رژیم غذایی نامناسب ، مسائل مربوط به تیروئید و حاملگی (ریزش موی پس از زایمان) هم می تواند باعث تلوژن افلوولیوم شود.

Alopecia areata  نوع دیگری از آلوپسی است که به طور معمول توسط یک متخصص پوست تشخیص داده می شود.

آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است که در ایالات متحده 6.8 میلیون نفر (تقریبا 3.5 میلیون زن) را تحت تأثیر قرار می دهد. در آلوپسی آره آتا سیستم ایمنی سلول های طبیعی بدن را به عنوان مهاجمان خارجی اشتباه گرفته و به این سلول ها حمله می کند

برای تشخیص این وضعیت ، متخصصین پوست موهایی را که از بین رفته اند ، بررسی می کنند تا ببینند آیا آنها به لامپ های خود متصل هستند یا خیر.

همچنین پوست سر را بررسی می کنند تا ببینند آیا نقاط سفیدی بر روی پوست وجود دارند یا خیر.  علاوه بر این به دنبال سابقه ای از بیماری های خودایمنی در خانواده می باشند ، زیرا ممکن است بیماری های خودایمنی نقش مهمی در ریزش موها داشته باشند.

 

آیا ریزش مو طبیعی است؟ دچار

همه زنان در طول یک روز تعدادی از موهای خود را از دست می دهند.  به طور متوسط ​​زنان هر روز 100 مو را از دست می دهند ؛ بعضی دیگر بیشتر و برخی نیز کمتر از دست می دهند.

اگر چند ماه بعد از یک رویداد استرس زا ، به عنوان مثال مرگ در خانواده یا جراحی بزرگ ، کمی بیشتر از موها بریزد ، کاملا طبیعی است و معمولاً دوباره رشد می کنند.

همچنین افزایش ریزش مو در فصل زمستان (به علت اینکه پوست سر خشک است) یا ریزش مو به دلیل خاراندن و التهاب طبیعی است.  این مشکل به راحتی می تواند با محصولاتی مانند Ducray Kertyol PSO Shampoo درمان شود. با بالا رفتن سن ممکن است بیشتر دچار ریزش مو بشوید.

 

چه زمانی ریزش موی طبیعی موجب نگرانی می شود؟

اگر بیش از 100 تار موی خود را در روز از دست بدهید یا تکه های بدون مو روی سرتان دیده اید ، با متخصص پوست تماس بگیرید.

 

جلوگیری از ریزش مو  دچار

جلوگیری از ریزش مو

اگر علت ریزش موی شما ژنتیکی است ، همیشه قابل پیشگیری نیست. اما از برخی از انواع ریزش مو  برای مثال ، آلوپسی کششی می توان جلوگیری کرد.

آلوپسی کششی بیشتر به دلیل نیروی کششی اتفاق می افتد.  به عنوان مثال سفت بستن موها که باعث کشیده شدن ریشه مو می شود ، به طور بالقوه قابل پیشگیری است.  شما باید سعی کنید موهای شما را شل نگه دارید و از مدل های مو که باعث کشش مو برای مدت زمان طولانی می شود ، اجتناب کنید.

خوردن یک رژیم متعادل و متعادل و کنترل سطح استرس می تواند ریزش مو را کاهش دهد.  پزشکان  قطره های پوستی ضد آندروژن را برای افرادی که دارای استعداد ژنتیکی به حساسیت فولیکول هستند توصیه می کنند.

 

ویتامین برای رشد مو  دچار

ویتامین برای رشد مو

اگر دچار ریزش مو هستید ، ویتامین ها می توانند کمک کننده باشند اگر شما امید دارید که ریزش مو به دلیل کمبود ویتامین است.  ما مصرف مکمل های غذایی و آهن ، ویتامین D و روی را پیشنهاد می کنیم.

البته ویتامین ها یک درمان معجزه گر برای ریزش مو نیستند.  مکمل های تغذیه ای می تواند بسیار مفید باشد اگر شما به علت کمبود تغذیه ای موی خود را از دست می دهید.

 

درمان قطعی ریزش مو

هنگامی که صحبت از درمان ریزش مو می آید ، باید بگوییم که واقعا هیچ درمان قطعی برای ریزش مو وجود ندارد ، اما شما برخی از گزینه ها را دارید.

درمان ریزش مو بسته به علت آن متفاوت است، اما ممکن است شامل استفاده از روگین OTC Rogaine ، تزریق استروئیدی intralesional برای انواع خاصی از شرایط التهابی یا بیماری های خود ایمنی ، داروهای خوراکی و درمان بیماری های زمینه ای باشد.

به طور خاص برای آلوپسی آندروژنیک درمان شامل مینوکسیدیل ، پلاسمای غنی از پلاکت و لیزر درمانی کم توان است.

در اکثر موارد ، تلگوژن افلوویوم خود به خود برطرف  می شود ، بنابراین درمان ممکن است لازم نباشد. مگر اینکه علت قابل درمان آن شناسایی شود. مانند بیماری تیروئید یا کمبود تغذیه ای ، و البته باید درمان شود. آلوپسی ها به علت بیماری های خود ایمنی معمولاً نیاز به درمان هایی دارند که می توانند واکنش ایمنی را  تحریک کنند.

 

دارو برای رشد مو

به طور کلی  تنها داروهای تأیید شده توسط FDA برای رشد مو عبارتند از: راگین (برای زنان و مردان) و Propecia برای مردان.  اما در حال حاضر هیچ درمان برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد که توسط FDA تأیید شده باشد.

در نظر داشته باشید که بسیاری از این درمان ها ، مکمل ها و یا محصولات مراقبت از مو (شامپو، سرم موضعی ، و غیره  ) لزوماً تحت نظارت FDA قرار نمی گیرد.

 

کاشت مو درمان قطعی ریزش مو

کاشت مو درمان قطعی ریزش مو

تنها درمان قطعی ریزش مو برای افرادی که دیگر امیدی به رشد مجدد موهای خود ندارند ، کاشت مو است.  که با روش های مختلفی انجام می شود و دائمی است.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات ما را در مورد کاشت مو مطالعه کنید.

محقق و مترجم : مینو شفیعی minoo shafie

 

 

منبع لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!