5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | بهترین مرکز کاشت مو

ریزش مو با بسیاری از کمبود های تغذیه ای و کمبود ویتامین مرتبط است.

اگر چه عواملی مانند سن ، ژنتیک و هورمون ها بر رشد موها اثر می گذارند ، با این وجود مهم ترین عامل در سلامت و رشد موها مصرف مواد مغذی بهینه از جمله ویتامین ها می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | بهترین مرکز کاشت مو

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

ویتامینبسیاری از مردم داشتن موهای سالم را به عنوان نشانه ای از سلامتی یا زیبایی افراد در نظر می گیرند.

موهای شما هم مانند هر بخش دیگری از بدن شما نیاز به مواد مغذی مختلف دارند تا سالم باشند و رشد کنند.  در واقع ریزش مو با بسیاری از کمبود های تغذیه ای مرتبط است.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

اگر چه عواملی مانند سن ، ژنتیک و هورمون ها بر رشد موها اثر می گذارند ، با این وجود مهم ترین عامل در سلامت و رشد موها مصرف مواد مغذی بهینه از جمله ویتامینها می باشد.

 

ویتامین برای رشد موها

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

در زیر 5 ویتامین و 3 ماده غذایی وجود دارد که می تواند برای رشد موها مهم باشد.

1.ویتامین A

تمام سلول ها برای رشد خود نیاز به ویتامین A دارند. این شامل موها نیز می شود که سریع ترین بافت رو به رشد در بدن انسان است.

ویتامین A همچنین به غدد چربی پوست کمک می کند تا یک ماده چرب به نام سبیوم تولید کنند.   Sebum   پوست را مرطوب نگه می دارد و به حفظ سلامت موها کمک می کند.

رژیم های غذایی که ویتامین A کافی ندارد ، ممکن است منجر به بروز مشکلات متعددی از جمله ریزش مو شود.

در حالی که مصرف ویتامین A به اندازه کافی بسیار مهم است ، اما مصرف میزان بیش از حد آن نیز ممکن است خطرناک باشد. مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند باعث ریزش مو شود.

سیب زمینی شیرین ، هویج ، کدو تنبل ، اسفناج و کلم همه در بتا کاروتن بالا هستند که به ویتامین A تبدیل می شوند.

ویتامین A را می توان در محصولات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ و ماست یافت.  روغن سبوس گندم منبع خوبی از این ویتامین است.

موهای شما نیاز به ویتامین A دارند تا مرطوب بمانند و رشد کنند. منابع خوب ویتامین A شامل سیب زمینی شیرین ، هویج ، اسفناج ، کلم و برخی غذاهای حیوانی است.

2.ویتامین های B

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

یکی از بهترین ویتامین های شناخته شده برای رشد مو ، ویتامین B به نام بیوتین است.  مطالعات نشان می دهد کمبود بیوتین با ریزش مو در انسان ارتباط دارد .

اگر چه بیوتین به عنوان یک درمان جایگزین برای ریزش مو استفاده می شود ، کسانی که کمبود بیوتین دارند پس از مصرف آن بهترین نتایج را کسب  می کنند.

با این حال ، کمبود این ویتامین بسیار نادر است زیرا به طور طبیعی در طیف گسترده ای از غذاها وجود دارد.

همچنین اطلاعات اندکی در مورد اینکه آیا بیوتین برای رشد مو در افراد سالم موثر است ، وجود دارد.

سایر ویتامین های B به ایجاد گلبول های قرمز کمک می کنند که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول های مو می رسانند. این فرایندها برای رشد مو مهم هستند.

شما می توانید ویتامینهای B را از بسیاری از غذاها  از جمله دانه های کامل ، بادام ، گوشت ، ماهی ، غذاهای دریایی و سبزیجات تیره و سبز رنگ  دریافت کنید.

علاوه بر این ، غذاهای حیوانی تنها منابع خوب ویتامین B12 هستند. بنابراین اگر شما رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال می کنید ، مصرف مکمل ویتامینهای B را در نظر داشته باشید.

ویتامین B به حمل اکسیژن و مواد مغذی به پوست سر کمک می کند که به رشد مو کمک می کند. دانه های کامل ، گوشت ، غذاهای دریایی و سبزیجات تیره و سبز همه منابع خوبی از ویتامین B هستند.

  1. ویتامین C

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

آسیب های رادیکال آزاد می تواند رشد را متوقف کند و موهای شما را به سنین مختلف برساند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند.  علاوه بر این ، بدن شما برای ایجاد پروتئینی به نام کلاژن که بخش مهمی از ساختار مو دارد ، نیاز به ویتامین C دارد.

ویتامین C همچنین به بدن شما کمک می کند تا آهن را که یک ماده معدنی ضروری برای رشد موها است ، جذب کند.

توت فرنگی ،  فلفل ، گواوا یا زیتون محلی و مرکبات همه منابع خوب ویتامین C هستند.

ویتامین C برای تولید  کلاژن در بدن مورد نیاز است و می تواند مانع از پیری شدن مو شود. منابع خوب عبارتند از فلفل ، مرکبات و توت فرنگی.

  1. ویتامین D

سطح پایین ویتامین D به آلوپسی منجر می شود که با ریزش مو مرتبط است.  تحقیقات همچنین نشان می دهد که ویتامین D ممکن است به ایجاد فولیکول های جدید کمک کند.  فولیکول ها منافذ کوچکی در پوست سر هستند که موهای جدید در آن رشد می کنند.

ویتامین D در تولید مو مؤثر است ، اما بیشتر تحقیقات بر روی گیرنده های ویتامین D تمرکز دارند. نقش واقعی ویتامین D در رشد مو ناشناخته است.

گفته شده است که اکثر مردم ویتامین D کافی ندارند و ممکن است لازم باشد مصرف این ویتامینها را  افزایش دهند.

بدن شما ویتامین D را از طریق تماس مستقیم با اشعه خورشید تولید می کند.  منابع تغذیه ای مناسب ویتامین D عبارتند از ماهی های چرب ، روغن کبد ماهی ، برخی از قارچ ها و غذاهای غنی شده با  ویتامین D

نقش واقعی ویتامین D در رشد مو درک نمی شود ، اما یک نوع از ریزش مو با کمبود این ویتامین مرتبط است.  شما می توانید سطح ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب یا خوردن غذاهای خاص افزایش دهید.

  1. ویتامین E

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

ویتامین E هم مانند ویتامین C آنتی اکسیدان است و  می تواند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند  .در یک مطالعه ، افراد مبتلا به ریزش مو پس از مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه  رشد 34.5٪  موهای خود را تجربه کردند.  گروه دارونما تنها 0.1٪ افزایش داشت.

دانه های آفتابگردان ، بادام ، اسفناج و آوکادو همه منابع خوبی از ویتامین E هستند.  شما همچنین می توانید مکمل های ویتامین E مصرف کنید.

ویتامین E به جلوگیری از استرس اکسیداتیو و افزایش رشد مو کمک می کند.  منابع غذایی مناسب عبارتند از:  دانه های آفتابگردان ، بادام ، اسفناج و آوکادو

  1. آهن

آهن کمک می کند که گلبول های قرمز خون اکسیژن را به سلول های شما منتقل کند.  این ماده معدنی مهم برای بسیاری از عملکرد های بدن از جمله رشد مو مؤثر واقع شود.

کمبود آهن که باعث کم خونی می شود یکی از دلایل اصلی ریزش مو است. این امر به ویژه در زنان  رایج است.

غذاهایی با آهن زیاد شامل حلزون ، صدف ، تخم مرغ ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس است.  مکمل های آهن نیز در دسترس هستند.

کمبود آهن یکی از علل اصلی ریزش مو به ویژه در زنان است.  بهترین منابع آهن عبارتند از حلزون ، صدف ، تخم مرغ ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس می باشد.

  1. روی

روی در رشد و ترمیم بافت مو نقش مهمی دارد. همچنین کمک می کند که غدد اطراف فولیکول ها به درستی کار کنند.  ریزش مو یکی از علائم کمبود روی است.

مطالعات نشان می دهد که مکمل های روی باعث کاهش ریزش مو ناشی از کمبود روی می شوند.

با این حال ، برخی از گزارش های مبهم وجود دارد که مصرف مکمل های روی با دوز بالا نیز می تواند باعث ریزش مو شود.

به همین دلیل بهتر است که شما روی را از غذاها دریافت کنید. غذاهای حاوی روی شامل صدف خوراکی ، گوشت گاو ، اسفناج ، سبوس گندم ، تخمه کدو و عدس می شوند.

این ماده معدنی باعث افزایش رشد مو در افرادی می شود که کمبود روی دارند. منابع خوب روی عبارتند از : صدف ، گوشت گاو و کدو تنبل.

  1. پروتئین

بافت مو تقریباً به طور کامل از پروتئین ساخته شده است.  مصرف کافی پروتئین برای رشد مو بسیار مهم است.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که کمبود پروتئین می تواند باعث کاهش رشد مو شود و حتی منجر به ریزش مو شود. هر چند که کمبود پروتئین در کشورهای غربی بسیار نادر است.

 

آیا باید مکمل های مو را مصرف کنید؟

5 تا ویتامین برای رشد موها | جلوگیری از ریزش مو | کاشت مو

غذا بهترین منبع ویتامینهایی است که برای رشد مو نیاز دارید.  با این حال ، اگر شما موفق به گرفتن  ویتامین کافی در رژیم غذایی خود نیستید ، مصرف مکمل ممکن است مفید باشد.

بر طبق تحقیقات ، مکمل ها در افرادی که در حال حاضر دچار کمبود هستند ، بهتر عمل می کنند

علاوه بر این اگر شما کمبود داشته باشید ، دوزهای بالای ویتامینها و مواد معدنی می تواند مضر باشد. بنابراین با پزشک مشورت کنید تا تعیین کنید که کمبود دارید یا خیر.

در پایان باید گفت که بهترین راه برای دریافت این مواد مغذی ، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و  مبتنی بر مواد غذایی حاوی مقدار زیادی مواد مغذی محسوب می شود.

محقق و مترجم : مینو شفیعی  minoo shafie

 

منبع لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!