علل ریزش مو در زنان | درمان و پیشگیری از ریزش مو | دکتر خوب برای ریزش مو

ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در یک روز طبیعی است.

تشخیص زود هنگام ریزش مو می تواند به فرد کمک کند تا یک برنامه درمانی را که از ریزش مو جلوگیری می کند ، ادامه بدهد. درمان هایی در دسترس هستند که ممکن است به بهبود رشد مو کمک کند. کاشت مو درمانی دائمی برای درمان طاسی است.

5/5 - (1 امتیاز)

علل ریزش مو در زنان | درمان و پیشگیری از ریزش مو | دکتر خوب برای ریزش مو

علل ریزش مو در زنان | درمان و پیشگیری از ریزش مو | دکتر خوب برای ریزش مو

ریختن موهای خانم ها در طول روز عادی است.  اما زمانی که تکه هایی از سر خالی می شود و یا موها نازک می شوند ، ممکن است دلیل آن الگوی طاسی زنانه باشد.   ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در یک روز طبیعی است.  اما اگر ریزش مو به علت الگوس طاسی زنانه باشد ، این موها دیگر رشد نخواهند کرد.

در این مقاله ما به علل و عوامل خطر الگوی طاسی زنان، و نیز درمان و پیشگیری آن نگاهی می کنیم.

 

طاسی الگوی زنانه چیست؟

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

طاسی الگوی زنانه چیست؟

طاسی الگوی زنانه نوعی ریزش مو است که در زنان دیده می شود.  نام علمی این بیماری آلوپسی آندروژنیک است.

اگر چه هم دو مردان و هم زنان ممكن است ریزش مو را تجربه كنند ، اما ریزش مو در زنان به اندازه مردان زیاد نیست و به نظر می رسد متفاوت باشد.

مردانی که مو های شان ریخته دوست دارند که در خط مو و قسمت هایی که موهایش ریخته کاشت مو انجام بدهند.  زنان مبتلا به طاسی الگوی زنانه معمولا ُنازک شدن مو را تجربه می کنند که باعث می شود حجم موهای شان کم  شود.

در زنان ، اولین نشانه های طاسی الگوی زنانه این است که موها در بخش وسیعی از سر دیگر ضخامت قبلی را ندارند و نازک می شوند.  اگر چه پوست سر ممکن است قابل مشاهده باشد ، اما خط مو معمولاً از بین نمی رود.

ریزش مو در زنان کمتر از مردان است. اما هنوز هم اغلب اتفاق می افتد. طاسی الگوی زنان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. و کمتر از 50 درصد زنان موهای شان را برای تمام عمر دارند.

 

طاسی الگوی زنانه و ارتباط آن با ژنتیک

به نظر می رسد که ژنتیک عامل مهمی در بروز طاسی در زنان است که به این معنی است که در یک خانواده همه افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.   زنان می توانند ژن طاسی الگوی زنانه را از هر یک از والدین خود به ارث ببرند.

طاسی الگوی زنانه به طور معمول هنگامی شروع می شود که یک زن به دوران میانسالی می رسد. اگرچه ممکن است زودتر هم شروع شود.

ریزش مو در زنان اغلب پس از یائسگی دیده می شود.  بنابراین تغییرات هورمونی نیز ممکن است عامل مهمی در ریزش موی زنان باشد.

 

علل دیگر ریزش مو

طاسی الگوی زنانه به نظر می رسد که به علت ژنتیک رخ می دهد.  با این حال ، ممکن است به علت یک وضعیت زمینه ای که بر تولید هورمون آندروژن تأثیر می گذارد نیز اتفاق بیفتد.

آندروژن یک هورمون است که نقش مهمی در طاسی الگوی زنانه دارد.   تومور غده هیپوفیز یا تخمدان ، که آندروژن را ترشح می کند ، همچنین ممکن است منجر به ریزش مو شود.

 

سایر علل ریزش مو در زنان عبارتند از:

  • بیماری های خود ایمنی : آلوپسی آره آتا یک اختلال است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند و باعث ریزش مو می شود.
  • دارو: بعضی از داروها مانند داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان ، می توانند باعث ریزش مو به عنوان یک عارضه جانبی شوند. با این حال ، معمولاً هنگامی که فرد مصرف دارو را متوقف می کند ، موها دوباره رشد می کنند.
  • بیماری : از دست دادن مو می تواند پس از بیماری های خاصی مانند عفونت شدید ، تب بالا و یا جراحی ایجاد شود.
  • آلوپسی کششی : این ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که یک فرد به طور مداوم موهایش را محکم ببندد.

 

درمان ریزش مو در زنان

درمان ریزش مو در زنان

نوع درمان توصیه شده بستگی به میزان ریزش مو علاوه بر سایر عوامل است.  درمان ریزش موی زنانه می تواند به جلوگیری از ریزش مو در آینده کمک کند و ممکن است سبب رشد مجدد برخی مو شود.

در اغلب موارد ، درمان طولانی مدت برای پیشگیری از ریزش مو در مواقع ضروری مورد نیاز است.

گزینه های درمان عبارتند از:

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک داروی موضعی است که برای درمان ریزش مو در مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد.  درمان هر روز برای پوست سر استفاده می شود و ممکن است رشد مو را تحریک کند و همچنین از ریزش بیشتر مو جلوگیری کند.

مصرف ماینوکسیدیل به مدت 6 ماه تا یک سال می تواند نتایج قابل توجهی در رشد موها داشته باشد.  عوارض جانبی ماینوکسیدیل شامل خشکی ، قرمزی و خارش می باشد.  ریزش مو ممکن است پس از   متوقف کردن دارو مجدداً اتفاق بیفتد.

یک مارک شناخته شده Minoxidil Rogaine است که در بسیاری از داروخانه ها و به صورت آنلاین در دسترس است.

 

داروهای خوراکی

یکی از رایج ترین داروهای خوراکی که برای درمان طاسی الگوی زنانه استفاده می شود ، اسپیرونولاکتون است که یک دیورتیک است. دیورتیک ها آب اضافی را از بدن حذف می کنند.

این دارو همچنین ممکن است تولید آندروژن را متوقف کند ، که ممکن است مانع از ریزش مو و کمک به درمان ریزش مو شود.  اسپیرونولاکتون  Spironolactone می تواند عوارض جانبی مانند خشکی دهان  ، حالت تهوع و سرگیجه ایجاد کند.

زنان باردار نباید اسپیرونولاکتون مصرف کنند.  زیرا احتمال دارد جنین آنها دچار نقص مادرزادی بشود.

 

کاشت و پیوند مو در زنان

کاشت و پیوند مو در زنان

کاشت و پیوند مو شامل انتقال مو از یک ناحیه پر موی سر به ناحیه ای است که موهای آن ریخته است.

برخی از زنان ممکن است بخواهند کاشت مو انجام دهند.  برای انجام پیوند مو می توان از تکنیک های مختلف استفاده کرد.

معمولاً ریزش مو در بعضی مناطق پوست سر تأثیر می گذارد.  در طی یک پیوند مو، پزشک مو را از یک منطقه با رشد موهای سالم برداشته و آن را به محل دیگری که مو از دست داده است پیوند می دهد.

دکتر این روش را در حالی که فرد بیدار است انجام می دهد و چندین ساعت طول می کشد.  برای جلوگیری از درد ، به بیمار بی حسی موضعی داده خواهد شد.

 

درمان ریزش مو با لیزر

بعضی از مردم ممکن است بخواهند برای درمان ریزش مو  با لیزر اقدام کنند. این دستگاه ها با انتشار سطوح پایین نور لیزر برای تحریک رشد مو مؤثرند.

بر اساس برخی مطالعات ، نور لیزر در سطوح پایین می تواند رشد مو در زنان و مردان را تحریک کند. با این حال ، مطالعات اضافی برای تعیین اثربخشی این نوع درمان ضروری است.

 

چگونه آب پیاز به رشد مو کمک می کند؟

چگونه آب پیاز به رشد مو کمک می کند؟

پیاز که به طور معمول به عنوان یک ماده غذایی پایه در آشپزخانه استفاده می شود ، می تواند به غیر از اضافه کردن عطر و طعم به  غذا بریا درمان ریزش مو هم به ما کمک کند.

این ممکن است شگفت انگیز باشد ، اما آب پیاز یک درمان خانگی برای ریزش مو است.  آب پیاز حاوی مواد معدنی خاص است که می تواند برای رشد مو مفید باشد.

 

جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

از آنجا که الگوی طاسی زنانه ممکن است ژنتیکی باشد ، همیشه قابل پیشگیری نیست.  با این حال ، گام هایی وجود دارد که یک زن می تواند برای جلوگیری از آسیب دیدگی موهای خود انجام دهد و موهای خود را سالم نگه دارد.

نکات زیر را در مورد مراقبت از مو در نظر بگیرید:

  • از روش های زیبایی مو که می تواند منجر به آسیب موها بشود استفاده نکنید. مانند استفاده از اتوی مو ، صاف کردن دائمی موها با مواد شیمیایی و …..
  • یک رژیم غذایی حاوی پروتئین ، ویتامین های ضروری و آهن بخورید.
  • با پوشیدن کلاه ، از موهای خود در برابر آسیب های نور خورشید محافظت کنید.
  • موهای خود را وقتی که خیس هستند ، برس نکشید. به جای آن از یک شانه یا انگشتان خود استفاده کنید.

 

خلاصه مقاله

طاسی الگوی زنانه می تواند ناراحت کننده باشد.  و بر اعتماد به نفس و تصور شخص از خودش تأثیر منفی بگذارد.  زنان مبتلا به ریزش بیش از حد مو باید با پزشک یا متخصص پوست تماس بگیرند که می تواند به تعیین علت و انتخاب بهترین گزینه درمان کمک کند.

تشخیص زود هنگام ریزش مو می تواند به فرد کمک کند تا یک برنامه درمانی را که از ریزش مو   جلوگیری می کند ، ادامه بدهد.  درمان هایی در دسترس هستند که ممکن است به بهبود رشد مو کمک کند.  اثربخشی ممکن است بسته به نوع درمان و میزان ریزش مو متفاوت باشد.

محقق و مترجم : مینو شفیعی minoo shafie

منبع لینک منبع لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!